Google Link Kısaltma İle Linkleriniz Ne Kadar Tıklanmış Öğrenin

google-link-kısaltma

Web sayfalarının anasayfa linkleri ne kadar kısa olsa da yazı sayfaları için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Şöyle ki :

Teknojest üzerinde bir yazımı tarayıcınızda görüntülediğinizde adres satırına dikkat ederseniz www.teknojest.com/yazi-tarihi/yazi-link-adresi.html şeklinde bir ifade göreceksiniz.

Linkin hazırlanış biçimi seo ya uygun. Ona sözümüz yok! Fakat bu link  daha kısa bir biçimde gösterilse daha şık durmaz mıydı?

Eminim 30 – 40 karakterden oluşan linkin gösterim şeklinin 10 karakter civarı bir yapıda gösterilmesini tercih edersiniz.

Sanırım neden bahsettiğimi az çok tahmin ettiniz. Google link kısaltma yukarıda bahsettiğim url yapısının daha kısa gözükmesini sağlayan bir servis.

Bu konuda onlarca servis mevcut. Fakat çoğu hesabımız google üzerinde olduğu için farklı bir servise yönelmek adına yine google da yer alan bir hizmeti kullanmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Ücretsiz, reklam içermeyen, güvenilir ve linklerin takip edilebilir olması avantajlarından…

Sade ve kullanışlı bir arayayüze sahip olan goo.gl sayfası geçmiş kısaltma yaptığınız linkleri göstererek tekrar kullanım konusunda bizlere yardımcı oluyor.

Bunun yanında link için bir analiz de mevcut. Ne zaman oluşturulmuş, kaç kişi tıklamış, hangi günler tıklanmış bilgisini alabiliyorsunuz.

Neden link kısaltmaya ihtiyacım var ?

Aklınıza takılabilecek bu konuya da kısaca değinelim. Elbette amacımız sadece linkin güzel gözükmesi değil!

 • Twitter üzerinde 140 karakter sınırlaması var. Linkin uzunca yer alıp karakter sayınızdan yemek doğru olmaz.
 • Bir sitede tanıtım yapmak istediğiniz zaman kişiyle paylaştığınız linkin tepkisini ölçebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim gibi kim, hangi zaman ne kadar tıklamış ölçebilirsiniz.
 • Siteniz yeni olabilir. Sosyal medyada daha önce duyulmamış sitenizin linkinin görülmesi okuyucu tarafından tıklanma konusunda cazi gelmeyebilir. Ama ana url yi göstermeden paylaşım yaparsanız kullanıcı da merak uyandırıp popüler bir sayfaya yönleneceği hissini uyandırabilirsiniz.

Bu ve bunlara benzer işlemler için bu servis oldukça işinize yarayacaktır.

# Her google kullanıcısının bilmesi gereken 10 adres

Peki google url kısaltma nasıl kullanılır?

Oldukça basit bir işleme sahip. Google hesabınıza aktifken http://goo.gl sayfasını ziyaret edin.

Sayfanın üst kısmında göreceğiniz adres çubuğuna kısaltmak istediğiniz adresi yazın, shorten url butonuna tıklayın.

google-link-kisaltma-2

Yeni bir pencerede linkinizin kısaltılmış halini göreceksiniz. Bu adresi kopyalarak istediğiniz yerde paylaşabilirsiniz.

Gelelim analiz sayfasına:

Daha önce kısaltma yaptığım adrese ait grafik aşağıda. Göreceğiniz üzere hangi zamanda ne kadar tıklama almış görebiliyoruz.

link-analiz

Son Sözler

Oldukça faydalı bulduğum google link kısaltma konulu yazımı sizlerle paylaştım.Bilmiyorum şimdiye kadar kullandınız mı ama eğer kullanmadıysanız denemenizi öneririm. Bir müddet sosyal medya paylaşımlarınızı bu yapıda yapıp sonuçları izleyebilirsiniz.

# Google haritaları internetsiz kullanmak mümkün!

Yorumlar

 1. Ben de uzun süredir kullanıyorum, özellikle twitter paylaşımlarında vazgeçilmez :)
  Ayrıca hangi sosyal medyadan ne kadar geri dönüş alındığını da takip edebiliyorum. Teşekkürler paylaşım için.

  YanıtlayınSil
 2. Bu kısa linklere sürekli denk geliyordum ama analiz vs yapılacağını bilmiyordum. Teşekkürler

  YanıtlayınSil
 3. hocam url kısaltmayı ararken sizin sitenize rastladım çok yararlı bilgileri aldım tşk ederim bundan sonra blog sayfanızı takip edecegim.

  YanıtlayınSil
Yazı hakkındaki görüşleriniz sizden sonrakiler için önemli olacaktır.

Archive

İletişim Formu

Gönder