Bilgisayardan ve Telefondan Site Engelleme Nasıl Yapılır?

telefondan-site-engelleme

Çocuğumu internetin kucağına bırakmak istemiyorum, kontrolü elimde tutmak ve zararlı sayfalar için site engelleme işlemi yapmak istiyorum. Ne yapabilirim?

Her çocuk sahibi anne babanın aklında geçen önemli soru…

Çocuklarımız, göz bebeklerimiz…Biz anne babalar olarak onları gerçek dünyanın tehlikelerinden koruduğumuz gibi sanal dünyanın tehlikelerinden de korumak zorundayız.

Belki bundan 20 yıl öncesine kadar sanal dünya çocuklarımızı tehdit edecek bir konumda değildi ama artık üzerinde düşünülesi, kontrol edilmesi gereken bir konu halini aldı.

Bugün internet hayatımızın vazgeçilmezi. Bundan 5 – 10 yıl öncesine kadar cep telefonu bizim için müthiş bir cihazdı fakat artık internetsiz bir telefonu hayal bile edemiyoruz.

Dünyanın her yerine erişim bu kadar basitken çocukların yanlış sitelere erişmesi de oldukça kolaylaştı. Ne kadar ülkemizde yer alan bilişim sorumluları çalışmaları ile zararlı sitelerden bizleri korusa da bazen yararlı görünen sayfaları manuel olarak bizlerin engellemesi gerekebiliyor.

Örneğin facebook, oyun siteleri gibi…

Peki çocuklarımızı internetin zararlarına karşı nasıl koruyabiliriz?

Sizlere bu yazımda programsız site engelleme yöntemini elbette paylaşacağım. Fakat onun öncesinde eğitim şart! düsturuyla bir kaç şey söylemek istiyorum:

1 – Çocuğunuzu yabancılarla bilgi paylaşımı konusunda uyarın. Kendisiyle konuşan kişinin sahte resim, isim ve profil bilgisi kullanabileceğini söyleyin.

2 – Bilgisayarı daha çok oturma odalarında tutun. Ekranın kolayca görülebilecek olmasına dikkat edin. En azından nerelerde takıldığını görebilirsiniz.

Şimdi gelelim siteleri nasıl engelleyebilirsiniz konusuna…

►► ip adresi nasıl değiştirilir

Sizden herhangi bir yazılım satın almanızı, kurmanızı talep etmeyeceğim. Bilgisayarımızda yer alan bir dosyayı düzenlemenizi isteyeceğim.

Başlat düğmesine tıklayarak arama kısmına aşağıdaki kısayolu kopyalayıp yapıştırın:

  • notepad c:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts

Notepad uygulaması açılacak ve dosya üzerinde pek de anlam veremediğiniz kelimeler görebilirsiniz. Korkmayın! Sadece son satıra gidin ve Enter tuşuna basarak aşağıda gibi girilmesini istemediğiniz adresleri yazın:

  • 127.0.0.1 www.facebook.com
    127.0.0.1 www.twitter.com

Dosyayı kaydedin. Artık yukarıdaki gibi dosya içerisine yazdığınız siteler bilgisayarınızda açılmayacak.

programsız-site-engelleme

Yukarıdaki teknikle onlarca siteyi engelleyebilirsiniz. Eğer vazgeçmek isterseniz aynı dosyayı açarak siteleri listeden kaldırıp dosyayı kaydetmeniz yeterli olacak.

Çocuğun elinde çoğu zaman telefon oluyor. Peki telefondan site engelleme nasıl yapılır?

Bunun için de yine telefonumuzda yer alan host dosyasını yukarıdaki gibi düzenleyeceğiz fakat ilk olarak bu host dosyasını görüntüleyecek ve düzenleyecek editörü telefonunuza yüklemelisiniz.

ES File Explorer uygulamasını telefonunuza indirerek sistem dosyaları arasında host dosyasını bulun ve yukarıdaki gibi site isimlerini yazarak kaydedin.

telefondan-site-engelleme

telefondan-site-engelleme_2

Son Sözler

Telefondan ve bilgisayardan site engelleme nasıl yapabilirsiniz onu sizlerle paylaştım.

Yukarıdaki yöntemin yanında chrome ve mozilla için site engelleme eklentisi de indirip kullanabilirsiniz.

Çocuğunuz internetin zararlarından korumak için ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Yorumlar

  1. Bu kadar basit miydi ya :) Teşekkürler paylaşım için

    YanıtlayınSil
  2. bu kadar basit olduğunu bilmiyordum artık rahatlıkla yapabiliyorum.

    YanıtlayınSil
Yazı hakkındaki görüşleriniz sizden sonrakiler için önemli olacaktır.

Archive

İletişim Formu

Gönder