Blogger da Silinen Yazı Nasıl Geri Alınır

silinen-yazı-geri-getirme

Kaza ile blogumda daha önce yayınladığım yazımı sildim. Şimdi onu nasıl kurtarabilirim?

Blogunuzdaki yazıyı belki ihtiyaç olmaz düşüncesiyle bilinçli olarak ya da yanlışlıkla silmiş olabilirsiniz. Eğer şanslıysanız ve üzerinden fazla zaman geçmediyse sildiğiniz yazınıza kavuşmanızın bir kaç alternatifi var:

Gelin şimdi silinen yazı nasıl geri alınır - muhtemel yollara birlikte bakalım:

Blogger editöründe yazınızı hazırladığınız zaman kaydetmeden pencereyi kapatmak istediğiniz otomatik olarak bu kaydediliyor. Fakat sorun şurda ki bile bile sil derseniz maalesef bilgisayardaki gibi ikinci bir klasör yok!

1 – Tarayıcı geçmişi

Silme işlemini yaptıktan hemen sonra aklınız başınıza geldiyse :) tarayıcı geçmişini kontrol ederek draft halde olan yazınıza ulaşabilirsiniz. Bunun için Ctrl + H kısayolunu kullanarak tarayıcı geçmişinize ulaşın. Karşınıza çıkan daha önce ziyaret ettiğiniz sayfalar arasınıda Blogger: … – Draft şeklinde bir sayfa göreceksiniz. Onu açın.

Bu sayfa üzerinde yayınla butonuna basmayın. Tüm içeriği kopyalarak yeni yazı penceresi açıp oraya yapıştırın ve yayınlayın.

►► İnternet geçmişinizi otomatik temizleyin

►► Tüm tarayıcılar için geçerli muhtemelen bilmediğiniz 4 ipucu

2 – Google cache

Tüm arama motorları indexlenen sayfaların o günkü görünümlerini belleklerinde tutar. Örneğin google ‘a ‘Site adı Yazı başlığı’ kalıbında bir arama yaparsanız geçmiş yazınızın eski görünümünü görüntüleyebilirsiniz.

yazı-cache-hali

Hatta daha da ötesi blogger editör üzerinde bu yazınızı güncelleyebilirsiniz de. Şöyle ki:

Görüntülediğiniz sayfa üzerinde Ctrl+U tuşlarına basarak sayfa kodlarını görüntüleyin.

PostID nizi bulun.

blog-post-id

Blogunuzdaki herhangi bir yazıyı düzenleme ekranına gelin. Link kısmında yazan postID kısmını yukarıda bulduğunuz ID ile değiştirin.

Eski yazınızı düzenleyebileceğiniz yazı editör sayfası karşınıza çıkacak. Burada yazınızı yayınlayabilirsiniz.

3 – RSS Besleme

Feedburner kullanmayan blogger yoktur sanırım. Bildiğiniz gibi sitenize RSS aboneliği gerçekleştirin okuyucularınızın son yazılarınızı okuduğu alan feedburner. Eğer yazınızın tamamının bu ortamda görüntülemesine izin verdiyseniz yazınızı kurtarma fırsatını kaçırmadınız demektir. Hemen şimdi feedburner.com adresine google hesabınızla giriş yaparak ilgili blog adresinizi görüntüleyin. Kim bilir belki de yazınız tam da orada bütün haliyel duruyordur.

Son Sözler

Silinen yazı nasıl geri alınır sorunuza yanıt olabilecek muhtemel çözüm yollarını sizlerle paylaştım. Eğer bildiğiniz ve kullandığınız farklı bir yöntem varsa bizlerle paylaşırsanız sevinirim.

Yorumlar

 1. güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 2. Bu çoğu blogger için çok faydalı olacak bir yazı. Düzenli yedekleme yapılmıyorsa silme işlemi dayanılmaz oluyor. Elinize sağlık.

  YanıtlayınSil
 3. Sitenizin tasarımı çok hoşuma gitti. Tema ismini öğrenebilir miyim?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler, themeforest de satılan ücretli, lisanslı bir tema. Oraya bakabilirsiniz.

   Sil
 4. Hocam bir sorum daha olacak ben Emporio temasını kullanıyorum ve aşağı inildiğinde header'ın sizin sitenizdeki gibi üstte kalmasını istiyorum. Birde header çok küçük duruyor. Onu ve üstündeki elementleri nasıl büyütebilirim? Web sitem: bodrmkat.blogspot.com teşekkürler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öyle çaya çorbaya limon olacak bir çözüm yok maalesef. Özel çalışma olması lazım siteniz için. İletişim bölümünden yazın isterseniz öyle konuşuruz

   Sil
 5. O zaman iş başa düştü:) Cevap için Teşekkürler.😀😀😀

  YanıtlayınSil
Yazı hakkındaki görüşleriniz sizden sonrakiler için önemli olacaktır.

Archive

İletişim Formu

Gönder