Herhangi Bir Sitenin En Çok Okunan Yazısı Nasıl Bulunur ?

site-en-cok-okunan-yazi

Beğendiğiniz bir sitenin hangi yazısı popüler merak ettiniz mi?

Eğer bir blog sahibiyseniz takip ettiğiniz ya da kendinize rakip olarak gördüğünüz bir sitenin en çok hit getiren yazısını merak edebilirsiniz.

Neden mi?

Çünkü o siteyi ayakta tutan, popüler olmasını sağlayan, fazlasıyla yorum alan yazısı sizin için ilham kaynağı olabilir.

Belki bir yorum bırakarak onlarca kişiye bildirim gitmesini sağlayabilir, dikkatleri çekebilir ve kendinizi sunabilirsiniz.

Ya da benzer bir içeriği daha güncel durumlar ekleyerek sunarak sitenin trafiğini alabilirsiniz!

Peki bir sitenin popüler yazılarını nasıl öğrenebilirsiniz?

Bildiğiniz gibi analitik ve sayaç bilgileri siteye özeldir. Yani erişim yetkiniz olmadığı sürece kesin değerlere ulaşamazsınız. Fakat bazı verilerden yola çıkarak genel durumu tahmin edebilirsiniz.

1 - Popüler yazılar eklentisi

Aklımıza gelen ilk yöntem elbette sitenin sağ tarafında yer alan popüler yazılar eklentisi. Artık yazar hangi periyodun değerlerini gösteriyor bilmiyoruz ama en azından bir döneme ait en çok okunan yazıları görebiliyoruz.

2 – Site linkleri

Eğer radarınızdaki site yüksek değerlere sahip kaliteli bir siteyse google bu siteye ait iç linkleri arama sorgusunda gösteriyor. Bu da aslında site sahibi manuel olarak oynama yapmadıysa ziyaretçilerin siteye ilk giriş yazısına işaret eder.

Bunu görmek için google a site ismini abc.com şeklinde yazın. Çıkan sonuçlarda yer alan alt linkler size bir önizleme sunacaktır.

google-site-linkleri

3 – Sosyal medya etkileşimi

Sosyal medya günümüzde site trafiğini artırmada önemli bir rol oynuyor. Eğer bu kaynaktan hangi yazı fazlasıyla yararlanmış bulabilirsek bu datayı da popüler yazı olarak değerlendirebiliriz.

Bunun için buzzsomo sitesini kullanacağız. Normalde ücretli bir araç fakat 4-5 adet yazı için ücretsiz bilgi sunuyor.

Şimdi hemen https://app.buzzsumo.com/research/most-shared sitesini ziyaret edin ve arama çubuğuna site ismini yazın:

buzzsomo-sosyal-medya-araci

Siteye ait facebook, twitter, pinterest ve google plus etkileşimlerini görebilirsiniz.

4 – Moz Top pages aracı

Bildiğiniz gibi internette onlarca seo analiz aracı mevcut. Bunlardan en önemlisi de Moz Openexplorer aracı. Bu aracın top pages menüsü sayesinde siteye ait yazı değeri yüksek olan içeriğini bulabileceğiz.

Yine diğer araçlar gibi bu da ücretli ama ücretsiz versiyonunda 5 adet veri bize sunuyor.

openexplorer-top-pages

Ok ile işaret ettiğim kısımda içeriğe ait linki görebilirsiniz. Dikkat ederseniz birince link genellikle anasayfa linki. Geri kalan içeriklere ait linkler.

Bunu gerçekleştirmek için https://moz.com/researchtools/ose/ aracı linkine tıklayın ve arama çubuğuna site linkini yazın.

Sol tarafta yer alan top pages menüsüne tıklayın.

Sonuçlar karşınızda…

Son Sözler

Bazen internette öyle siteler vardır ki 2-3 yıldır güncellenmemiş, unutulmuş ve bir kenara atılmış halde olmasına rağmen 3-4 yıl önce yazdığı yazıyla hala sitesine trafik alabiliyor.

Eğer si bu yazının ne olduğunu bulabilirseniz yazıyı daha güncel seo uyumlu makale tadında hazırlayarak trafiği kendi sitenize çekebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim yönteme ilaveten bazı yazarların yıl sonu değerlendirme yazılarını da takip edebilirsiniz. Genellikle yazar orada yıla ait en çok hit getiren yazısını gururla ilan eder. Bu da size yardımcı olacaktır.

Atladığım bir nokta mı var? Ya da en çok okunan yazı için siz farklı bir yöntem mi kullanıyorsunuz?

Yorumlar

 1. Bu guncellenmemis siteleri nasil buluruz acaba

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sitenin son yazılarını inceleyip en son ne zaman yazmış araştrmak gerekir. Eğer url yapısı tarihe göre ayarlanmışsa örneğin bu yazının url si gibi o zaman işiniz daha kolay.

   Sil
 2. Teşekkürler bilgi için.
  Ben birde şunu merak ediyorum. Acaba hiç site ismi girmeden, belli bir tarih aralığındaki en çok okunan ve paylaşılan yazıların bilgisini veren bir site varmı?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Erkoç Bey
   Maalesef öyle bir şey yok. Sadece google trend e bakıp güncel kelimelere bakabilirsiniz

   Sil
 3. Hobaa.. mükemmel ve hiç bir yerde yer almayan bilgiler..Gerçekten çok faydalı..Mimarlık siteleri , mimari haberlerin yer aldığı web bloglarına bu gözle hiç bakmamıştım.Takipteyiz.

  YanıtlayınSil
Yazı hakkındaki görüşleriniz sizden sonrakiler için önemli olacaktır.

Archive

İletişim Formu

Gönder