Bilgisayar ve Telefonda İp Adresi Nasıl Değiştirilir?

ip-adresi-degistirme

Nasıl ki bir mektup ya da kargo gönderimi için adres bilgisini kullanıyorsak sanal dünyada da cihazlar ağ üzerinde birbirleri ile veri alışverişi yapmak için bir adrese ihtiyaç duyar. Bu adrese de ingilizce Internet Protocol Address yani ip adresi adı verilir.

Eminim şu anda benim de bilgisayarım var, internete bağlanıyor. Peki benim ip adresim ne, ip adresimi nasıl öğrenirim, şeklinde sorular aklınızdan geçiyordur. Tüm bu soruların yanıtlarını, bilgisayar ve telefon için ip adresi nasıl değiştirilir işlemlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

İp adresi nedir?

Klasik olarak ip adresi networktaki bir cihazı temsil eder. Daha önce gördüğünüz gibi bu adres aşağıdaki gibi numaralardan oluşur :

192.168.1.34.

Bu 4 farklı bölümden oluşan kısımın aralığı 0 ile 255 arasında değişir. Yani bir başka deyişle 0.0.0.0 – 255.255.255.255.

Peki bu 255 sayısı nereden geliyor ?

Bildiğiniz gibi bilgisayar sistemlerinin 0-1 şeklinde binary (Binary ikili sayma sistemi, diğer bir değişle 2 tabanlı sistem olarak açıklanmaktadır) sisteminden geliyor. Bir başka deyişle günlük hayatta kullanmakta olduğumuz 10 luk sistemden farkı, kullanılan en yüksek rakamın 1 olmasıdır.

İşte bu noktada ikili sayma sisteminde 11111111 = 255 ‘e tekabül ediyor. Bu sebeptendir ki alabileceği maksimum rakam 255 dir.

Yukarıda bahsettiğimiz 192.168.1.34 adresini bilgisayar da aşağıdaki şekilde okumaktadır:

 • 11000000. 10101000. 00000001. 00100010

Sanırım yukarıdaki açıklamalar az çok kafanızda bir şeylerin şekillenmesini sağlamıştır. O zaman sizi sıkmadan biraz daha devam etmek istiyorum :

İp adresi Network ID ve HOST ID şeklinde iki kısımdan oluşur.

Network ID : 192.168.1 şeklinde soldan ilk 3 grubun yer aldığı kısımdır ve cihazların sahip olduğu belirli ağı temsil eder.

Host ID : Bu ID ise o networkte yer alan cihazın ID sini temsil eder.

Örneğin bilgisayarınızı kontrol ettiğiniz zaman 192.168.1 networkünde birden fazla cihazların ağlı olduğunu göreceksiniz.

 • 192.168.1.0
 • 192.168.1.25 gibi…

İstanbul bir network ise kadıköy Host parçasıdır. İstanbul da 2 adet Kadıköy olmaz…

Dinamik ve statik ip nedir ?

Dinamik adından da anlaşılacağı üzere sabit olmayan, değişken olan anlamındadır. Yani dinamik aip adresi demek belirli şartlarda değişen bir adrese sahip olmak anlamına gelir.

Çoğunlukla internet sağlayıcılarımız bize o an boşta olan adresi tanımlar. Bu da demek oluyor ki internete girdiğimizde dış dünyaya açılan adresimiz değişken olacaktır.

Sabit IP ise internet sağlayıcı tarafından size özel olarak sunulan sabit bir adrestir. Genellikle sunucu görevi gören bilgisayarlar için kullanılır.

Ip adresimi nasıl öğrenirim ?

Bir İnternet bağlantısı kurmak, diğer kişilerin bilgisayarınıza bağlanmasına izin vermek ya da ağ sorunlarını gidermek istiyorsanız bilgisayarınızın IP adresini bilmeniz gerekebilir. İşletim sisteminiz windows 7, windows 8 ya da windows 10 olsun benzer adımları uygularak kendi adresinizi öğrenebileceksiniz.

 • Başlangıç > denetim masası > Ağ bağlantılarım > Ağ ve paylaşım merkezi yolunuz izleyin.
 • O an hangi bağlantınız aktifse onu tıklayın. (Wireless ya da LAN)
 • Genel kısmında ayrıntılar butonuna tıklayın.
 • IPv4 adres kısmındaki adres sizin  ip adresinizdir.

ip-adresi-ogrenme

Bir başka yöntemle de ip adresi nasıl bulunur sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Bunun için

 • Başlat > çalıştır cmd yazıp enter tuşuna basın
 • komut satırına ipconfig yazarak tekrar enter tuşuna basın.

IPv4 kısmında adresinizi görebilirsiniz.

İP adresi nasıl değiştirilir?

Ola ki bilgisayarınızı yerel ağ bağlantısı kullanarak farklı bir cihaza bağlamak isteyebilirsiniz. Bu durumda normalde dinamik olan adresinizi karşı cihazın adresi ile eşleştirmek için sabit bir adres atayabilirsiniz. Bu ve buna benzer sebepler için

 • Bilgisayarınızın sağ alt köşesinde yer alan internet ikonuna tıklayarak ağ ve paylaşım merkezini aç yazısına tıklayın.
 • Wireless ya da LAN hangisini değiştirecekseniz ona tıklayın.
 • Açılan pencereden bu sefer ayrıntılar değil de bir altındaki özellikler butonuna tıklayın.

ip-adres-degistirme-2

 • (TCP/IPV4) yukarıdaki resimde seçili olan kısma fare ile tıklayarak tekrar özellikler butonuna basın.
 • Açılan yeni sayfada aşağıdaki ip adresini kullan kutucuğunu işaretleyerek girmek istediğiniz adresi buraya yazıp tamam butonuna basabilirsiniz.
 • Buraya kadar anlattığım kısım bilgisayar için ip değiştirme adımlarıydı.

Peki telefon için bunu nasıl yapabiliriz?

 • Artık mobil cihazlar da sıklıkla kullanıldığı için telefon ip adres değiştirme işlemi de önem kazandı.
 • Şimdi telefonunuzda herhangi bir tarayıcıyı açarak ip adresim şeklinde arama yapın. Çıkan ilk linkte tıklayarak telefonunuzun adresini öğrenebilirsiniz.
 • Değiştirme  işlemi nasıl yapılıyor derseniz onun için de uçak modunu kullanacağız. Eğer telefonunuzu uçak moduna alır tekrar çıkarırsanız ip adresiniz değişir. Mobil bağlantıda bunu kullanabilirsiniz.

Okumalısın : İnternetime kimler bağlanıyor

Son Sözler

Eğer bir gün ip adresi nasıl değiştirilir sorusuna yanıt aramak isterseniz yukarıda bahsettiğim şekilde kolaylıkla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Ben pek anlam ama öğrenmekte güzeldir yani ..genelde bu tür işleri kardeşim bilir de :) Emeğinize sağlık ..

  YanıtlayınSil
 2. Poyraz hocam çalışan ip adreslerini de yazmanız mümkün mü acaba?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hocam sanırım DNS adreslerini istediniz. Şimdilik yazı yazarmıyım emin değilim. Yalnız google da arama yaptığım zaman güzel yazılar var. Şimdilik onlara bakın derim :)
   Teşekkürler

   Sil
  2. Yok DNS adreslerini biliyorum fakat ben ip değiştirmek istiyorum. Bir araştırayım o halde :) Teşekkürler.

   Sil
 3. ya benim tel. htc ve yedekle ve sıfırla demeden hesabımı flan yedeklemeden format attım tel. evdeki internete bağlanmıyo napcam ben ?

  YanıtlayınSil
 4. Evdeki internete bağlanamamak farklı bir sorun. Ya internet yok ya da şifreyi yanlış yazıyorsunuz.

  YanıtlayınSil
 5. Bu ipler ile wikipedida sitesine girilebiliyor mu? Amavim Wikipedia girmek ama bir türlü başaramadım

  YanıtlayınSil
 6. Anlatim çok basit ve güzel, ben pek anlamam böyle şeylerden ama anladim aslında basit bir işlem hemen yaptım teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
Yazı hakkındaki görüşleriniz sizden sonrakiler için önemli olacaktır.

Archive

İletişim Formu

Gönder