Twitter Gelişmiş Arama İle Eski Tweetleri Görme

eski-tweetleri-görme

Bir kişinin önceki tweetlerini görmek mümkün mü? Ya da ilk tweet inizin ne olduğunu hatırlıyor musunuz ?

Muhtemelen merhaba, ben de buradayım. tarzı mesajlar olmuştur. Fakat tam anlamıyla emin olmak istiyorsanız şöyle bir arşive göz atmanız gerekecek.

Tabii burada sadece siz söz konusu olmayabilirsiniz. Yani eski tweetleri görme isteğiniz başka kullanıcıları da kapsasın isteyebilirsiniz.

Gün gelir böyle bir ihtiyacınız olursa twitter da tarihe göre arama var mı derseniz aşağıda bahsettiğim yöntemi bu amaç için kullanabilirsiniz

Eğer twitter üzerinde aktif bir kullanıcıysanız bazı fenomen hesapların biraz mizansel yaklaşım amacıyla eski tweet leri tekrar retweet ederek takipçilerini şaşırtmaya çalışıyor. Aynı zaman da bazı araştırmacı ruhlu kullanıcılar da iki farklı dönemde aynı kişilerin farklı açıklamalarını karşılaştırarak davranıştaki tutar ölçümünü takipçileri ile paylaşıyor.

Peki tüm bunları nasıl gerçekleştiriyorlar ?

Bunun en basit ve kolay yolu twitter ın sahip olduğu ileri arama sayfasını kullanmak.

Şimdi hemen buradaki sayfayı ziyaret edin.

Bu sayfa üzerinden çok farklı filtrelemeler gerçekleştirebilirsiniz. En çok kullanılan tarih sınırlandırması olacaktır elbet. Alt kısımdaki tarihler kısmından bunu yapabilirsiniz:

twitter-ileri-arama-secenekleri

Bunun dışında bir kullanıcının paylaşımlarını ya da o kullanıcıdan bahsedenleri, ya da bir kelime geçen tweetleri gibi farklı filtreleme seçenekleri ile eski paylaşımları görebilirsiniz.

Aslında işin temelinde bir sorgu yatıyor ve siz yukarıda linkini verdiğim siteye erişim yapmadan da sadece twitter arama çubuğunu kullanarak da sonuçlar elde edebilirsiniz.

Aşağıdaki arama sorgusunu kendinize göre düzenleyin.

  • from:kullanıcıadı since:yyyy-mm-dd until:yyyy-mm-dd

Bu sorguyu aradığınızda yine eski tweet lere ulaşabilirsiniz.

Arkadaşlarınızı şaşırtmak ya da eskiden neler olup bitmiş bilgisine ulaşmak adına yukarıda bahsettiğim adımla kolay bir şekilde eski tweetlere ulaşmak mümkün.

İlk tweet iniz neydi ? Bizimle paylaşmak ister miydiniz ?

Yorumlar

  1. Ben de diyorum bu millet tam da bu eski tweet leri nereden bulup gündeme taşıyor :P Teşekkürler

    YanıtlayınSil
Yazı hakkındaki görüşleriniz sizden sonrakiler için önemli olacaktır.

Archive

İletişim Formu

Gönder