7 Şubat 2017 Salı

Blogger da Doğru Etiket Kullanımı Nasıl Olmalı ?

blogger-etiket-kullanimi
Etiketler blogunuzdaki yazıları sınıflandırmanıza yarayan önemli bir araçtır. Yazılarınızı belirli başlıklar altında sergilemek için biz blog yazarları mutlaka bu yönteme başvururuz.
Bildiğiniz gibi blogger da kategori seçeneği yok! Bu yüzden etiketleri mecburen kategori oluşturmak amacıyla kullanırız.
Blogger etiket kullanımı, sitemiz içerisindeki dolaşımı kolaylaştırmada fayda sağladığı gibi belirli bir kategorideki yazıları çekmek için de kolaylık sağlar. Örneğin anasayfada belirli bir kategorideki yazıları göstermek isterseniz ekleyeceğiniz eklenti etiket tabanlı çalışacaktır.
Şimdi gelelim blogunuzun dolaşımını kolaylaştırmak için etiket hiyearşinizin nasıl olması gerektiği konusuna:
Blogger da kullanacağınız etiketleme yöntemi aşağıda verdiğim örnekteki gibi olabilir. Buradaki kullanım şeklim ana etiket → alt etiket şeklinde olacak. Tabii siz blogunuza uygun olarak direkt ana etiket şeklinde de yapabilirsiniz :

blogger-etiket-kullanmak

Örnek :

  • Sosyal Medya → Facebook – Twitter – Google plus
  • Windows → Windows 7 - Windows 8 - Windows XP
  • Tarif → Tatlılar – Tuzlular
  • Kitaplar → Macera - Dram – Aşk


Yukarıda da gördüğünüz gibi etiketleme şeklinizi yukarıdaki gibi düşünürseniz etiketlerinizi kontrol altına almış ve okuyucunuza aradığı içeriği bulma konusunda fazlasıyla yardımcı olmuş olursunuz.

Bunun yanında bir yazıya en fazla 3 etiket ve en çok da 3 kelimeden oluşan etiket kullanmaya özen göstermelisiniz.

►►2 farklı blogger e-posta aboneliği eklentisi

Blogger da yazınıza etiket nasıl eklenir eminim biliyorsunuzdur. Ama belki yeni başlayanlar için yardımcı olabilir düşüncesiyle paylaşmak istedim.

Blogger hesabınıza giriş yapıp, yeni yazı butonuna tıklayın.

Sağ taraftaki alanda yazınız ile ilgili bir takım parametreleri ayarlayabileceğiniz kısım mevcut. Aynı zamanda etiket eklemek için sağ taraftaki etiket menüsünü kullanacağız. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere etiket kısmına tıkladığınızda boş bir kutu belirecek. Buraya etiket isminizi yazabilirsiniz. İsterseniz mevcut etiketlerinizi de bu kısımdan seçebilirsiniz.

blogger-etiket-kullanimi 

Blogger da tüm yazılara aynı anda nasıl etiket eklenir ?

Eğer eski etiketlerinizi düzene koymak isterseniz bu işlemi toplu bir şekilde yapabiliyorsunuz. Şöyle ki:

  1. Kayıtlar sekmesine tıklayın.
  2. Burada her kayıt başlığınızın sol tarafında bir kutucuk olduğunu göreceksiniz. Hangi yazınızın etiketini değiştirmek istiyorsanız onu seçin.
  3. Üst menüde etiket butonuna basın. Açılan pencerede yazılarınıza yeni etiket verebilir, var olanları seçebilir ya da mevcut olanı silebilirsiniz.
  4. Tüm bunları birden fazla yazınız için aynı anda uygulayabilirsiniz.

blogger-tum-yazilara-etiket-ekle

►► Blogger son yorumlar eklentisi

Son Sözler

Blogger etiket kullanımı hakkında bilmeniz gereken bunlar. Yukarıda da bahsettiğim gibi yazılarınızı etiketle doldurmayın ve de anlamlı etiketler ekleyin. Bazı blog sahibi arkadaşlar yazısının başlığına uygun olarak her yazısına farklı etiket uygulamaya çalışıyor. Böyle olunca etiketler kontrol edilmesi güç duruma geliyor. Buna engel olmak için etiket hiyerarşisini iyi kurmalısınız. Bu yüzden blogunuzu sağlıklı ve okunabilir şekilde ilerlemesi için etiketlemeyi doğru bir şekilde yapmaya özen gösterin.

3 yorum

Teknik eksiklerim çok, anlaşılabilir ve pratik öneri ve ipuçlarından oluşan yazılarınız benim için çok faydalı oluyor teşekkür ederim. Bazen kısa bir kursa bile gitmeyi düşünüyorum bunlarla ilgili. Çünkü sadece bu tür eksiklerimden ötürü yazılarımı istediğim genişlikte bir kitleye ulaştırırken sıkıntı yaşıyorum çoğu zaman. Sık sık başvurulacak notlar, elinize sağlık..

Merhaba değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Elimden geldiğince teknik konularda bilgi vermeye çalışıyorum. Yorumunuzdan bu konuda ne kadar istekli olduğunuzu anlıyorum. Size yardım etmek isterim. İletişim bölümünden benimle irtibata geçebilirsiniz

Geçen gün bu yazınızı okuduktan sonra etiketlerimi düzene koymak ve fazla etiketleri kaldırmak için YENİ ETİKET kutusu açıldığında,popup sayfa oluşturmasınna , izin ver ve engelle seçeneği çıktı engelleye tıkladım ve pişman oldum bir daha bulamadım popup bir kaç etiketi düzenlemiştim ve çok kolaylık olmuştu popup engelle seçeneğini nedense gereksiz koymuş google..yararlı bir özellik halbuki..peki tekrar nasıl popup engelini kaldırabilirim?

Konu ile alakalı yorum gönderirseniz sevinirim. Yazı hakkındaki görüşleriniz sizden sonrakiler için önemli olacaktır.
EmoticonEmoticon